Вітаю Вас, Гость
Головна » 2019 » Січень » 24 » Пишуть учні. Каральова Дар'я 8-Б клас
14:24
Пишуть учні. Каральова Дар'я 8-Б клас

Як попередити СКОЛІОЗ

Захворювання опорно-рухового апарату є найбільш численною групою захворювань у загальній сумі захворювань школярів. За останніми даними по Україні, число дітей зі сколіозом складає 10 – 15 % від загальної кількості. Сколіоз найчастіше виявляється у дівчаток (у 3-6 разів). При сколіозі у людини виникає багато проблем зі здоровям і необхідно надзвичайно серйозно ставитись до цієї патології. Саме тому тема мого дослідження «Сколіоз та його профілактика».

У рамках проекту протягом другої чверті я провела анкетування учнів 5-10 класів нашої школи щодо їхньої обізнаності на сколіоз, була досліджена вага учнівського портфеля та окремих підручників учнів 2-го, 5-го, 8-го та 10-го класів. Отримані дані порівняли з нормативними показниками. Також проводилася вибірка хворих на сколіоз з медичних карт школи під керівництвом шкільної медсестри. Була проведена консультація з лікарями хірургічного відділення Середино-Будської районої лікарні щодо можливого виявлення сколіозу у дітей шкільного віку та отримання рекомендацій з профілактиці цього захворювання.

З різних інформаційних джерел я дізналася про сколіоз таке:

  1. При сколіозі спочатку спостерігаються порушення у міжхребцевих дисках: вони звужуються, і формується дуга викривлення. У подальшому виникає асиметрія розвитку хребта. Він ніби скручується навколо невидимої вертикальної осі, набуваючи хвилеподібної форми. Для людей зі сколіозом характерним є невеликий нахил голови в бік викривлення (дуги) хребта, таз при цьому зміщується у протилежний бік. Передпліччя і лопатка трохи підняті з боку випуклості дуги і часто відходять від тулуба, створюючи «крилоподібні» лопатки. Варто також враховувати, що у дітей з більшою масою тіла чи добре розвиненою мускулатурою деформація здається непомітною
  2. У сколіозу є кілька різновидів, вони характеризуються різними змінами хребців і різними симптомами.
      • Шийно-грудний сколіоз з’являється у вигляді асиметрії передпліч у пацієнта.
      • Грудної вид сколіозу характеризується деформацією грудної клітини, утрудненим диханням.
      • Попереково-грудної вид – порушення кровопостачання і функції дихання.
      • Поперековий вид – зовні практично не видно, змін як таких немає, проте, цей вид захворювання характеризується ранніми болями в області попереку.
      • Комбінований вид сколіозу з’єднує деформацію грудної клітини та попереку. Він має схильність прогресувати і викликати больові відчуття. У процесі розвитку цього виду захворювання порушуються функції дихання, і кровопостачання.
  3. Причин появи сколіозу досить багато. Багато факторів впливають на процес виникнення цього захворювання. Виділяються дві основні групи захворювання – придбаний та вроджений сколіоз. Перший тип викривлення обумовлений наступними причинами:
  • Травми і переломи хребта
  • Підвивихи шийних хребців
  • Неправильне положення тіла за фізіологічних особливостей конкретної людини (косоокість, плоскостопість, різна довжина ніг і так далі)
  • Неправильне положення тіла з-за постійно прийнятої пози (учні та студенти, робота в офісі за комп’ютером, на верстаті)
  • Неправильне харчування
  • Відсутність фізкультури
  • Занадто великі постійні фізичні навантаження
  • Захворювання, які ведуть до різного розвитку м’язів (параліч однієї сторони тіла, рахіт, радикуліт)

За результатами проведеного анкетування виявилося наступне: більшість опитаних (53%) дуже рідко або зовсім не роблять ранкову зарядку, лише 22% роблять її постійно. Кількість учнів, які роблять ранкову зарядку, зменшується з віком. 49% учнів називають своє харчування правильним і збалансованим, а 41% вважає його частково правильним. Переважаюча більшість школярів (69%) не носять сумки або портфелі на одному плечі, що є позитивним фактором.

За правильною поставою під час сидіння або стояння постійно слідкують 51% опитаних учнів, 43% це роблять дуже рідко і 6% зовсім не слідкують за поставою.

Усього 6% учнів зовсім не займаються спортом, інші займаються постійно (44%) або 2-3 рази на тиждень (44%). Це є позитивним показником для профілактики захворювання. Але кількість учнів, які зовсім не займаються спортом, з віком збільшується.

З інтерв’ю завідувача хірургічним відділенням Юрчишина Т.М. я дізналася, що сколіоз, нажаль, на перших стадіях візуально визначити неможливо Це можна побачити тільки за допомогою рентгену. Сколіоз – це неспадкова хвороба, з’являться від неправильного положення спини під час ходіння або стояння. Запобігти сколіозу просто - Достатньо робити ранкову зарядку, займатися спортом декілька разів на тиждень, не носити сумки або портфелі на одному плечі. Також слід дотримуватися режиму дня, не читати книжки лежачи, слідкувати за положенням вашої спини, та звісно щорічно відвідувати лікаря-хірурга.

За медичними картками у нашій школі діагноз сколіоз мають 8 учнів, з них 3 хлопчика і 5 дівчат.

Міністерство освіти визначило максимальну вагу шкільних підручників для учнів 6 та 11 класів, які видаватимуться за кошти державного бюджету у 2019 році. вага окремого примірника підручника для 6 класу, не має перевищувати 450 грамів. Гранична вага підручника для учнів 11 класу має становити 600 грамів, тому було виміряно вагу деяких підручників, щоб з’ясувати: чи відповідає вага підручників нормам, які запропоновані Міносвіти. Отрималі наступні дані: 2 клас - 345 г., 6 клас – 355 г., 8 клас – 525 г., 10 клас - 585 г., тобто усі норми витримані. Також я зважила власний портфель – 3кг 615 г. Але в ньому немає усіх підручників, а тільки 3 шт. Інші носить мій сусід за партою. Середня вага мого портфеля разом з усім його вмістом дорівнює 5 кг 194 г, що перевищує норму на 48%. Таким чином, перевищення ваги портфеля у школярів може сприяти розвитку порушень постави та сколіозу.

З метою просвітницької роботи для учнів 8-б класу була проведена відеопрезентація «Профілактика сколіозу,готується до випуску бюлетень «Як попередити сколіоз», були розроблені рекомендації для учнів.

  • У школу дітям треба купувати саме ранці, бажано, щоб вони були з ортопедичними спинками.
  • Лежачи на боці, не варто дивитися телевізор або читати.
  • Нерухомо сидіти можна не більше 20 хвилин, потім потрібно розім’ятися, пройтися або зробити легку гімнастику, це стосується і дорослих і дітей.
  • Сидить на стільці правильно, коліна зігніть під прямим кутом, лікті потрібно покласти на підлокітники, випрямити спину.
  • Діти повинні займатися спортом, це може бути плавання (відмінно допомагає хребту розслабитися), біг, лижі, ігрові види спорту, не зайвим буде привчити дитину робити вранці гімнастику.
  • При наявності сколіозу, крім звичайної ранкової гімнастики, викону йте спеціальні вправи.
  • Регулярно відвідуйте лікаря, проводьте масаж і інші процедури, які будуть призначені.
  • Вітаміни, мікроелементи, білки, жири і вуглеводи - все повинно надходити в повній мірі
Переглядів: 395 | Додав: shcoolsbuda1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]